PROFESNÍ PODPORA PEDAGOGŮ PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ

Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity

fórum

 

KA2.2 Lidové zvyky a řemesla v MŠ

(nadřazené fórum: KA2 - Polytechnické vzdělávání)

Do tohoto fóra lze přispívat jen po přihlášení.

 

Monika Cinertová   (02. 06. 2015 - 12:46:09)
Citace ze závěrečných prací účastníků kurzu KA2.2
KA. 2 Lidové zvyky a řemesla v MŠ

Citace ze závěrečných prací účastníků kurzu

Doporučení pro ostatní pedagogy:

Jméno a příjmení autora: Kateřina Gálová
MŠ: Mateřská škola Vimperk
„Do podobných projektů je vždy vhodné zapojit také rodiny dětí. Zlepší se vztahy mezi školou a rodiči a rodiny společně stráví příjemný čas.“

Jméno a příjmení autora: Mgr. Vladislava Mertová
MŠ: Zachariášova, České Budějovice
„Nebát se zařadit do výuky jednoduché experimenty, které porovnávají vlastnosti materiálů; vyhledávat další odpadové materiály, vhodné k recyklaci (víčka od jogurtů a paštik, hliníkové tácky na grilování).“

Jméno a příjmení autora: Kateřina Dušáková
MŠ: ZŠ a MŠ Lomnice nad Lužnicí
„Určitě se toho nebát. Je spousta témat, kde se dá použít právě zvykoslovné těsto. My jsme si to s dětmi moc užili.“

Jméno a příjmení autora: Marcela Trsková
MŠ: ZŠ a MŠ Malšice
„Projekt mi dokázal, že témata s lidovými tradicemi děti baví a dají se využívat po celý rok. Děti se formou her naučí nové věci, učí se pracovat s různými přírodními materiály. Vřele všem doporučuji.“

Jméno a příjmení autora: Hana Kliková, Bc.
MŠ: Černá v Pošumaví
„Děti jsou z masopustní akce (i z ostatních slavností: Sv. Martin, pálení čarodějnic, Dětský den apod.) nadšené. I když bývají dost uťapkané, s přibývajícími počty navštívených domů se stále více uvolňují a dovádějí. Tyto akce vřele doporučuji a školkám přeji takové rodiče, které je podporují – jak pomocí při výrobě masek, tak donesením různého občerstvení, oblékáním do masek, doprovodem, fotografováním apod.“

Jméno a příjmení autora: Kateřina Mcmanus
MŠ: Základní škola waldorfská a mateřská škola České Budějovice o.p.s. Rudolfov

„Z hlediska bezpečnosti při tavení vosku je nutno, aby u tohoto procesu byl pedagog stále přítomen, proto doporučuji si veškerý materiál připravit pečlivě předem, aby pedagog nemusel opouštět třídu.
Materiál je levný, každý má doma nějaké zbytky svíček a tím se mohou do činnosti zapojit i rodiče. Knoty jsou také levné a dají se snadno sehnat. Děti mají krásný zážitek při týdenním procesu vyrábění a učí se vážit si své práce, kterou pak s hrdostí presentují rodičům.“

Jméno a příjmení autora: Alena Šimáková
MŠ: ZŠ a MŠ Malšice
„V projektu by se dalo pokračovat tématem „ Netradiční řemesla- výroba hudebních nástrojů“. Výrobou vlastních hudebních nástrojů s využitím v praxi, při hudebních činnostech.
Děti projekt zaujal, zejména zkoumání hudebního nástroje, praktické vyzkoušení a vyluzování zvuků. Výrobou fanfrnochu byly děti nadšené. Zajímavé bylo pozorování proměn počasí v souvislosti s pranostikami.
Výroba hudebního nástroje je velmi jednoduchá, lépe se pracuje se starší věkovou skupinou. Při hudebních hádankách je dobré využít jak audio ukázek, tak i autentických příkladů.“

Eva Roučová   (02. 06. 2015 - 08:37:31)
Reflexe kurzů účastnicemi
Vybraly jsme z dotazníků, které jste anonymně vyplňovaly na konci kurzů, několik reakcí. Velmi nás potěšily a vážíme si rovněž moc toho, že Vám stálo za to se vyjádřit. Konkrétní autory uvést nelze, ale dotazníky archivované jsou.
"Je skvělé, že jsme si mohly věci opravdu vyzkoušet. Daleko lépe jsme si přiblížily problematiku. Já osobně používám a ještě použiji vše. Jsem ráda, že jsem tu byla, hodně mi to dalo. Děkuji."
"Milé, vstřícné, vtipné vystupování obou lektorek, úžasné nápady."
"Děkuji za velmi podnětné a kreativní kurzy, které mě inspirovaly pro profesní i soukromý život. Oceňuji možnost vyzkoušet si většinu aktivit."
"Činnosti na kurzu byly vynikající, pracovala jsem s nadšením, konzultovala jsem své poznatky s nově získanými. Při tvoření panovala báječná pracovní atmosféra."
"S kurzem jsem byla velice spokojená, splnil veškeré mé očekávání. Lektorky byly příjemné, vtipné a ženy na svém místě."
"Jsem nadšená, že se mohu zúčastňovat takovýchto kurzů s výbornými lektorkami. Děkuji."
"Byla jsem nadšená z tématu a náplně kurzů, s přístupem školících pracovníků a jejich osobitostí."
"Kurzy byly přínosné pro mou další práci, získané poznatky ráda předám kolegyním v MŠ. Určitě si rozšiřuji obzor, mohu dále aplikovat v přímé práci s dětmi."
"Kurz byl naprosto dokonalý!!!"
"Kurz naplnil má očekávání ve všech ohledech, byla velice dobrá atmosféra, lektorky byly velice příjemné, erudované pro svou práci."
"Kurz jsem si moc užila."
"Děkuji, bylo to báječné!!!"
"Děkuji za příjemné prožití dne a spoustu nových nápadů."
"Moc děkuji, že jsem se takového krásného kurzu mohla zúčastnit."

Eva Roučová   (02. 06. 2015 - 07:50:04)
Závěrečné práce
Vážené a milé paní učitelky, dle naší dohody Vám v nejbližší době na Váš mail odešleme přes úschovnu všechny závěrečné práce z kurzů KA 2.2 Lidové zvyky a řemesla. Věříme, že Vám poskytnou mnoho další inspirace pro Vaši práci s dětmi v MŠ.

 

kalendář

< červen 2018 >
po út st čt so ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

18. 6. 2018 (dnes)